نوار نقاله یا نقاله تسمه ای چیست؟

Sidewall Belt Conveyor
Sidewall Belt Conveyor
۲۹/۰۷/۱۳۹۹
Screw Conveyor
اسکرو کانوایر / نقاله حلزونی
۲۹/۰۷/۱۳۹۹

نوار نقاله یا نقاله تسمه ای چیست؟

نوار نقاله یا تسمه نقاله از جمله انواع مختلف ابزارهای سیستم کانوایر است که در حوزه حمل و نقل انواع محموله های سنگین کاربرد دارد.

نوار نقاله اولین بار به منظور استخراج سنگ از معادن طراحی و ساخته شد؛ اما با گذشت چندین سده هنوز هم این وسیله مهم و کاربردی در اغلب صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

نوار نقاله چیست؟

بیش از ۱۰۰ سال است که از انواع مختلف سیستم های کانوایر در جهت حمل و نقل محموله های سبک و سنگین صنعتی، کشاورزی، مسافربری و … استفاده می کنند.

همانطور که اشاره شد سیستم های کانوایر به دلیل کاربردهای متفاوتی که در حوزه حمل و نقل دارند، در انواع مختلفی تولید شده و استفاده می شوند.

نوار نقاله که با عنوان تسمه نقاله نیز شناخته می شود از جمله انواع مدل های سیستم های کانوایر می باشد که در حوزه حمل و نقل بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

ساخت و تولید نوار نقاله یا تسمه نقاله به قرن نوزدهم میلادی باز می گردد، در واقع نیاز افراد به جا به جایی محموله های سنگین صنعتی، معدنی و کشاورزی موجب شد تا انسان به فکر طراحی چنین ابزاری بیفتد.

لذا برای نخستین بار نوار نقاله در قرن نوزدهم و به منظور استخراج سنگ معدن طراحی و تولید شد.

این وسیله کاربردی و مهم طی گذشت سال ها هنوز هم از جمله ابزار مهم در حوزه حمل و نقل شناخته شده و لذا امروزه نیز افراد در جا به جایی محموله های سنگین کشاورزی، صنعتی، معدنی، مسافربری و … از نوار نقاله برای جا به جایی های خود استفاده می کنند.

انواع نقاله تسمه ای

کاربرد راحت و آسان نوار نقاله موجب شده تا امروزه این وسیله کاربردی در ابعاد و اندازه های گوناگون و به منظور رفع نیازهای مختلف انسان در مقدار انبوه توسط کارخانه های بزرگ طراحی و تولید شود.

بنابراین با توجه به نیازهای گوناگون انسان باید بگوییم که نوار نقاله همواره در انواع مختلفی تولید می شود تا در تمام زمینه های حمل و نقل جوابگوی نیازهای انسان باشد. از جمله انواع مختلف نوار نقاله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

·        نوارهای نقاله EP یا منجید دار (TEXTER)

·        نوارهای نقاله سیم دار (SIDERFLEX یا ST)

·        نوارهای نقاله الواتوری (ELETEX)

·        نوارهای نقاله باکت دار (FLEXOBORD)

·        نوارهای نقاله آرامیدی (ARABELT)

·        نوارهای نقاله لوله ای (PIPEX)

·        نوارهای نقاله شورون (آجدار یا SPINATEX)

·        نوارهای نقاله یک لایه (TEXBIND)

آشنایی با چگونگی عملکرد نوار نقاله و کارایی های آن

همانطور که گفته شد نوار نقاله از جمله انواع مختلف سیستم های کانوایر می باشد که بسته به نیاز افراد در حوزه حمل و نقل محموله های سنگین، در ابعاد و اندازه های مختلف طراحی و تولید می شود.

بنابراین همانطور که مشخص است این وسیله پر کاربرد همواره در بخش حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرد تا فرآیند حمل کالاها و محموله های سنگین را برای افراد راحت تر کند.

انواع نوارهای نقاله از اجزاء و ابزار مختلفی ساخته می شوند؛ اما به طور کلی هر نوار نقاله شامل دو عدد درام، قلاب، چرخ دنده، گیربکس و تسمه لاستیکی پهن می باشد تا به وسیله این اجزاء بتواند فرآیند حمل و نقل را در سطوح و ارتفاع های گوناگون به انجام رساند.

در واقع آنچه موجب اهمیت و توجه افراد به این دستگاه شده، کارایی پر بازده نوار نقاله در زمینه حمل کالاهای مختلف در ارتفاعات گوناگون می باشد؛

چرا که با وجود غلتک های به کار رفته در ساختار نوارهای نقاله به راحتی می توان انواع مختلف کالاها را در ارتفاعات کم و زیاد جا به جا نمود.

بگ فیلتر

همچنین در خصوص عملکرد انواع مختلف نوارهای نقاله باید بگوییم که به کمک این دستگاه به راحتی می توان کالاها و محصولات گوناگون را در حجم های انبوه و در الگوهای چند جهته حرکت داد و جا به جا نمود؛ به طوری که امروزه از انواع نوارهای نقاله در صنایع گوناگون استفاده می کنند.

در واقع کاربرد آسان این ابزار موجب شده تا از آن ها علاوه بر جا به جایی محموله های سنگین حوزه های صنعتی و کشاورزی، در زمینه طراحی و ساخت دستگاه های تولیدی کارخانه های مواد غذایی، صنعتی، معدنی، دارویی و … نیز استفاده کنند.

همچنین طراحی خاص نوارهای نقاله به شکل های گوناگون منحنی، دایره ای و مستقیم موجب شده تا از نوار نقاله در سیستم بارگیری و تخلیه محموله های گوناگون مسافربری، تجاری و بازرگانی نیز استفاده نمایند .

لذا می توان گفت که از این دستگاه کاربردی می توان در فرودگاه ها، ایستگاه های قطار و سایر خطوط حمل و نقل یا بازرسی استفاده نمود.

belt conveyor
نوار نقاله
Need Help? Chat with us