سنگین تراش شرکت آسیاکار شهرک صنعتی شیراز

دستگاه برش CNC و پلاسما آسیاکار
دستگاه برش CNC و پلاسما آسیاکار شیراز
۲۵/۰۲/۱۴۰۰
اسکرو کانوایر یا نقاله مارپیچ چیست؟!
۲۵/۰۲/۱۴۰۰

ماشین سنگین تراش در شرکت ماشین سازی آسیاکار.این دستگاه یکی از دقیق ترین ماشین های سنگین تراش در جنوب کشور است که توانایی ماشین کاری قطعات سنگین تا قطر ۲۰۰۰میلیمتر و طول ۷۰۰۰میلیمتر با وزن ۱۵۰۰۰کیلوگرم را دارد.
این دستگاه با بهره گیری از سیستم کنترلردقیق عملیات ماشین کاری و مخروط تراشی را با دقت بسیار بالا انجام می دهد.


قطعات اصلی ماشین تراش


یکی از مواردی که می‌تواند به شناخت ما از دستگاه‌های تراش بیشتر کمک کند، معرفی قطعات اصلی دستگاه و وظیفه هر کدام از آنهاست. البته این دستگاه پیچیده‌تر از آن است که ما همه قطعات را معرفی کنید و به همین دلیل بیشتر به سراغ قطعات اصلی می‌رویم که ساز و کار کلی دستگاه به آنها وابسته است.
از جمله این قطعات می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

بدنه یا شاسی


بدنه به یک چهارچوب فلزی بسیار محکم گفته می‌شود که قطعات با نظم خاصی در داخل آن چیده می‌شوند. این بدنه در وهله اول باید بسیار محکم باشد و در وهله دوم امکان جابجایی آن به صفر برسد. دستگاه‌هایی که دارای محور بلند هستند، بدون داشتن یک شاسی محکم، شانس بالایی برای کار ندارند و به همین دلیل توجه به بدنه فاکتور بسیار مهمی در خرید دستگاه تراش است.

موتور


موتور دستگاه‌های تراش بر مبنای فاکتورهایی مانند تعداد وات و یا تعداد اسب بخار آن سنجیده می‌شود. هرچه دستگاه بزرگتر باشد و از آن برای برش‌های بزرگتر و پیچیده‌تر استفاده شود، موتور قوی‌تری در آن به کار گرفته می‌شود. موتور به عنوان قلب دستگاه عمل می‌کند و باید با کاربری دستگاه همخوانی داشته باشد.

اسپیندل


اسپیندل یک قطعه خاص بین موتور و محور دستگاه است. اسپیندل وظیفه جهت دهی به موتور و سرعت دادن به حرکت محورها را بر عهده دارد تا تکنسین بتواند راحت‌تر سرعت حرکت دستگاه را کنترل کند. برای کسانی که در حوزه‌های متنوع کار می‌کنند، اسپیندل ابزاری است که به کمک آن می‌توانند سرعت دستگاه را تغییر و تنظیم کنند.

محور


محور یکی از قطعات دستگاه برش است که بین اسپیندل و ابزار برشی قرار می‌گیرد. تعداد محورها متغیر است و هرچه تعداد محور بیشتر باشد، امکان برش‌های پیچیده‌تر مانند برش‌های سه بعدی برای دستگاه فراهم است. در حال حاضر دستگاههای دو محوره، سه محوره، چهار محوره و پنج محوره محبوبیت بالایی دارند.

ابزار برشی


ابزار برشی قطعه‌ای است که وظیفه برش جسم مورد نظر را بر عهده دارد. این ابزار با توجه به نوع ماده برش ممکن است متغیر باشد. مثلاً ابزار برشی در دستگاه برش فلزات با ابزار برشی در ماشین برش چوب متفاوت است. معمولاً این ابزار از جنس الماس است و با توجه به وظیفه آن، شکل ابزار هم تغییر می‌کند.

نرم افزار


نرم افزار یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که هم در تعیین مختصات حرکتی دستگاه نقش دارد و هم مشخص می‌کند که دستگاه با چه دقتی می‌تواند جسم مورد نظر را برش دهد. در حال حاضر در دستگاه‌های سی ان سی نرم افزار CAD/CAM، MasterCam و ArtCam بیشترین محبوبیت را دارند.

صفحه کنترل یا پنل کنترل


یک صفحه کنترل خاص برای وارد کردن اطلاعات و مختصات دستگاه است که طراحی آن کاملاً با طراحی فضای کاربری نرم افزار دستگاه همخوانی دارد. این صفحه کنترل ممکن است به صورت فشاری یا لمسی باشد و با توجه به نوع نرم‌افزار متغیر است. این مهمترین ابزاری است که در اختیار یک تکنسین قرار می‌گیرد تا کنترل دستگاه برش را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

میز


میز ابزاری است که وظیفه نگهداری قطعه کار را بر عهده دارد و ممکن است به صورت متحرک یا ثابت باشد. این میزها با توجه به نوع دستگاه متغیر هستند و حتی اندازه آنها هم تابع تعداد محورها و اندازه محورها است. در دستگاه‌های سی ان سی دو نوع میز لانه زنبوری و میز شمشیری رواج بیشتری دارد.
Need Help? Chat with us